Detoks i natura

Agnieszka Ludwiczuk, Barbara Chwesiuk

Detoks z naturą z dwóch punktów widzenia. Z perspektywy specjalisty farmakognozji i z perspektywy biznesu. Dwie bohaterki, dwie osobowości, jak dysputa dwóch ambon.

Profesor Agnieszka Ludwiczuk pracuje na Uniwersytecie Medycznym. Jej królestwo to Katedra i Zakład Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych. Bada związki lecznicze zawarte w ziołach. Będziemy rozmawia, jak zioła wyciszają. Czy zwiększają koncentrację i uważność.

Zacznijmy od melisy. To roślina o właściwościach uspokajających, stosowana w wyczerpaniu nerwowym i bezsenności. Melisa ma bardzo bogaty skład polifenolowy. Po pierwsze: melisa wspomoże nam trawienie. Po drugie: działa na wirusa opryszczki. Nie są nam potrzebne żadne preparaty, wystarczy zaparzyć sobie herbatkę z dwóch torebek melisy w pół szklanki wody i przykładać na chore miejsce – mówi Agnieszka od ziół.

Barbara Chwesiuk jest projektantką mody, dyrektorem zarządzającym firmy Bielcon, właścicielką Pałacu w Cieleśnicy, który uratowała do zagłady. To tam znajduje czas i miejsce na medytację. Jest organizatorem Święta Ziół w Pratulinie i Cieleśnicy. W planach otwarcie w Cieleśnicy warsztatów „Cyfrowy detoks”.

Dr hab. n. farm. Agnieszka Ludwiczuk

Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych UM w Lublinie. Absolwentka chemii UMCS w Lublinie. Specjalność: farmakognozja, analiza fitochemiczna. Zajmuje się badaniem składu chemicznego ziół oraz badaniem aktywności biologicznej ziół i ich składników. Pasjonuje się wątrobowcami, jedną z najmniej znanych grup roślin z gromady mszaków

Barbara Chwesiuk

Projektuje stroje wizytowe, biurowe i ubrania na co dzień. Jej ubrania noszą kobiety z całej Polski. Przez 25 lat Bialcon z małej rodzinnej firmy stał się przedsiębiorstwem, zatrudniającym ponad 300 pracowników. Firma ma ponad 70 salonów firmowych w kraju i przychody na poziomie 30 mln zł. Twórcą firmy, jej prezesem i główną projektantką jest Barbara Chwesiuk.

Dodaj komentarz