Cyfrowy odwyk

Jacek Szast

Jeden z najbardziej znanych psychoterapeutów w Lublinie i Polsce. Zna się na rzeczy. Rok temu dostał huragan braw. Na specjalne życzenie publiczności rozmowa z Jackiem Szastem na bis. Zależność od mediów społecznościowych jest nałogiem. W ciężkich przypadkach potrzebny jest odwyk.

45 minut psychoterapii z Szastem to bezcenna sprawa. Weź się wyłącz! Potrafi mówić mocno. Wali prawdą po oczach. Prawda boli.

Dr Larry Rossen w książce „iDisorder: Understanding Our Obsession with Technology and Overcoming Its Hold on Us” podsumowuje wyniki badań na temat wpływu postępującej cyfryzacji współczesnego świata. Wnioski niepokoją. Ciągłe używanie nowinek technologicznych może przeprogramować ludzki mózg, który nie będzie on w stanie zapamiętać prostych faktów. Mózg uwierzył, że są one w zasięgu klawiatury i wyszukiwarki Google.

Inspiracje od Szasta

Polacy są bardziej narażeni na zgubne działanie stresu niż mieszkańcy innych krajów Europy czy świata. Naszą polską specjalnością jest czarnowidztwo. Przeczytaj poniższe punkty i wykreśl je z swojego umysłu, emocji i uczu
:
jesteśmy skażeni czarnowidztwem.
jako nieoprawni romantycy wciąż cierpieliśmy ponad miarę
w czasach PRL nie wypadało przyznawać się do powodzenia czy sukcesu
jeśli wówczas przypadło nasze dzieciństwo, to wciąż wierzymy, że skoro to co spotkało rodziców i nas było bolesne i przykre, to nic lepszego nas w życiu nie spotka
podświadomie oczekujemy tego samego
boimy się rozczarowań i na zapas myślimy źle
wierzymy, że skoro w życiu nie otrzymywaliśmy i nie otrzymujemy miłości, to taki już nasz los, żeby otrzymywać kopniaki.

Na nic zmiana diety, jeśli nie nauczysz się panować nad stresem. Ponieważ długotrwały stres prowadzi do trwałego podwyższenia ciśnienia krwi. Stresu w pracy nie unikniesz, więc musisz nauczyć się nad nim panowa
. – Znajdź sobie ustronne miejsce. Lub wyjdź na kilkuminutowy spacer. Skoncentruj się na okolicach swoje serca. Oddychaj głęboko i miarowo. Wyobraź sobie, że wyrzucasz z siebie negatywne emocje. Mija złość. Chodzi o to, żeby z pogodą przyjmowac to, co niesie życie.

Mam wielki szacunek do wschodnich systemów filozoficznych. I medycyny tradycyjnej opartej o te systemy. Na przykład do medycyny tybetańskiej. Nauczanie medycyny w klasztorach stało na wysokim poziomie. Wiedza lamów była bardzo ceniona. Oni sami posiadali wiele naturalnych sposobów na regenerowanie sił starych ludzi.
Medycyna Wschodu nie dzieli ciała ludzkiego na poszczególne organy. Unika chemii. Traktuje człowieka całościowo. Próbuje go zrozumie
. Choroba jest utratą harmonii. Lekarz robi wszystko, żeby harmonię przywróci
. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi na świecie wybiera medycynę naturalną. A w najlepszych europejskich klinikach są oddziały, gdzie leczy się wyłącznie naturalnymi metodami.

Jacek Szast

Psychoterapeuta z Centrum Pomocy Psychologicznej w Lublinie

Ukończył psychologię na UMCS w Lublinie ze specjalizacją kliniczną. Ma ponad 30 lat doświadczenia w pracy psychoterapeutycznej. Współzałożyciel CPPIP. W latach 90- tych był kierownikiem Ośrodka Higieny Psychicznej przy PSZOZ w Lublinie.  Przez wszystkie lata pracy zawodowej wzbogaca swoją wiedzę w zakresie diagnozy i różnych koncepcji pracy terapeutycznej i uczestnicząc w wielu warsztatach i szkoleniach. Uczył się m.in w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, w Instytucie Ericksonowskim w Łodzi, ukończył kurs terapii Hellingerowskiej dotyczący ustawień rodzinnych i organizacyjnych. W swojej praktyce terapeutycznej korzysta z różnych koncepcji teoretycznych m in. Gestalt, ustawień systemowych wg. B.Hellingera, bioenergetyki A.Lowena. Jeżeli chodzi o diagnozę kliniczną  to najbliższa jest mu koncepcja psychodynamiczną. Jeżeli chodzi zaś o koncepcję pracy z człowiekiem nad jego problemami to w ostatnich latach najbliższa jest mu koncepcja pracy w nurcie psychologii humanistycznej i poznawczej. Pracuje z osobami dorosłymi, prowadzi terapię indywidualną , grupy terapeutyczne i weekendowe warsztaty tematyczne.

Dodaj komentarz